Home / Ameryka / Meksyk / Hacienda Santa Rosa. Odyseja w rytmie mariachi.

Hacienda Santa Rosa. Odyseja w rytmie mariachi.

Zapraszam Was na kilkuminutową zajawkę dokumentu Sławomira Grunberga i Piotra Piwowarczyka „Santa Rosa – Odyseja w rytmie mariachi”:
 
 

 
 
Pierwszy raz z ten film zobaczyłam u Piotra w Oaxace. Był to szczególny seans, bo Piotr wyprodukował ten film. Opowiadał mi dużo więcej, niż sam obraz zawierał – o kulisach jego tworzenia, o docieraniu do materiałow, o poszukiwaniu żyjących jeszcze polskich uchodźców i uchodźczyń..
 
Film ten odcisnał się we mnie bardzo mocno, tak mocno, ze postanowiłam odwiedzić Leon i na własne oczy zobaczyć Santa Rosa. Postanowiłam też odnaleźć żyjące jeszcze tam uchodźczynie. Nie było to proste, bo ich już tak mało zostało..
 
Udało sie. Odnalazłam Santa Rosa, a nieprzewidywalny los zaprowadził mnie do mieszkanka CSowego.. rodziny jednej z uchodzczyń. Niezwykłe – na cały olbrzymi Leon i dziesiątki couchsurfingowych hostów trafiłam właśnie na rodzinę pani Walerii. Niestety, jej samej nie było w mieście, ale dzięki niej i Piotrowi odnalazłam panią Franię.
 
Z panią Frania spotkałam się dokładnie w dzień po jej 94 urodzinach. Pokochałam ją od pierwszego wejrzenia – drobniutka, ciepłą kobietę o bystrym spojrzeniu i ciętym humorze. Słuchałyśmy ją długo, a ona opowiadała i opowiadała, a ja nie moglam uwierzyć, ze tyle tragedii i tyle zdarzeń mogło dotknać jedno pojedyńcze życie.
 
Temat jest dla mnie wciaż bardzo trudny, tak wiele emocji i bólu wiaże się z tym spotkaniem z hacjendą Santa Rosa, a potem z panią Franią – żywym dowodem mówiącym jasno i dobitnie o okrucieństwach wojny, wypedzeniu, katorżniczej pracy w sowieckich łagrach, a potem o ucieczce w dal, w nieznane, o drodze która trwała miesiącami lądem i morzem, o niepewności losu i wreszcie o przygarnieciu 1500 uciekających polskich kobiet, mężczyzn i dzieci przez meksykańske serca..
 
Obejrzyjcie zajawkę filmu, obejrzyjcie sam film. Link do niego macie TUTAJ.

A tutaj jest jeden z artykułów powyższy temat, podesłany przez jedną z naszych czytelniczek: „Półtora tysiąca uchodźców znalazło schronienie w Meksyku. To Polacy, którzy szli z Armią Andersa”. Adam Zadworny.

 
A ja, gdy zbiorę siły którejs nocy, w sposób pewnie nieporadny, opowiem Wam trochę jeszcze o Santa Rosa i o pani Frani, ktorą w pamięci będe miec do konca życia..
 
 
Pani Frania - jedna z bohaterek filmu: Hacienda Santa Rosa. Odyseja w rytmie mariachi - niezwykle pogodna, z fantastycznym poczuciem humoru i historią życia, nad którą się ściska serducho..

Pani Frania – uchodźczyni, jedna z bohaterek filmu: Hacienda Santa Rosa. Odyseja w rytmie mariachi – niezwykle pogodna, z fantastycznym poczuciem humoru i historią życia, nad którą się ściska serducho.

 
 

About Somos Dos - Migawki z podróży Małej i Dużej

18
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
12 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
AgataBestia PeludaBogdan Matias (Wierciński)Janek LenardMonika Szczurko-Didluch Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Agata
Gość
Agata

Chcialam Was poznac. Nie spodziewalam sie,ze wpadniecie do Leon( gdzie mieszkam od 13 lat) Ja wlasnie przylecialam na wakacje do Polski

Bogdan Matias (Wierciński)
Gość
Bogdan Matias (Wierciński)

Polacy z Santa Rosa nie byli uchodźcami. Byli wywiezieni przez okupantów na Syberię i do Kazachstanu. Po wybuchu wojny Niemiecko-Rosyjskiej, jak tworzyło się Wojsko Polskie, wraz z wojskiem wywędrowali do Persji, a następnie do Meksyku. To w Santa Rosa znaleźli miejsce do życia i poczuli się wolnymi.

Ola
Gość
Ola

Piękne rzeczy! Tak mało wiemy o Polakach-uchodźcach. Z niecierpliwością czekam na post o pani Frani!!! Odpoczywajcie w Azji! Bądźcie bezpieczne!!!

Renata Głuśniewska
Gość

Dziękuję. Kolejna historia którą poznałam dzięki Tobie

Małgorzata Jodko-Narkiewicz
Gość

wzruszający dokument, jaki piękny język polski u osób od dzieciństwa mieszkających w Meksyku, dziękuję Joasiu 🙂

Janek Lenard
Gość

A Polacy tak nienawidzą uchodźców..zapomnieliśmy chyba jak sami uzyskaliśmy azyle i schronienie… Wstyd mi za polskich kościołkowych diabłów i wszystkich tępych ludzi..wojna przyjdzie i kto wam Polacy pomoże???nikt!###

Monika Szczurko-Didluch
Gość

Janek , obejrzyj jeszcze raz filmik i porownaj owczesnych uchodzcow z tymi obecnymi.Porownac sie nie da.

Janek Lenard
Gość

Nie każdy muzułmani to terrorysta!## znasz ich osobiście?bo ja tak i bardzo. Wielu szanuję!#są lepsi od Polaków i często lepiej wykształceni!## mieszkam obok nich i ich obserwuję!## Polska to wredny i bez empatii kraj

Patryk Toczyłowski
Gość

Znasz tych dobrych,
my tych złych

Janek Lenard
Gość

Wy nie znajcie żadnych w tym sęk… Ciemnotę PiS wam wciska i pozbawia logicznego myślenia.Ale do czasu jak kaczor wojnę zrobi z Rosją zobaczymy gdzie uciekać będzieszZero tolerancji dla Polaków i zero azylu niech PiS dalej chroni

Somos dos - migawki z podróży Małej i Dużej
Gość

Ilu konkretnie Patryk znasz tych zlych? I dlaczego sa zli? Co konkretnie Tobie zrobili?

Somos dos - migawki z podróży Małej i Dużej
Gość

Monika, uchodzcow porownac sie da. Sa inni. Syryjczycy ciemni dla Polakow. Polacy jasni dla Meksykanow. Mowia w nieznanych jezykach. Uciekaja przed ciepieniem, bolem, udreczeniem, smiercia.

Monika Szczurko-Didluch
Gość

Janek Lenard Proponuje dobra lekcje historii, wczytanie sie ze zrozumieniem w koran. Farmazony Pan piszesz Twoja postawa jest bardzo anty polska a to smierdzi na odleglosc……………

Monika Szczurko-Didluch
Gość

Janek Lenard Kazdy terrorysta to Muzułmanin.

Monika Szczurko-Didluch
Gość

Somos dos – migawki z podróży Małej i Dużej Cudownie piszesz, ale malo przekonywujaco. Widac w jakim sa bolu i cierpieniu we Francji, Niemczech, Szwecji. W bólu rozczeneiowym, bólu żadań i wymagan. Jakim trzeba byc oslepionym aby nie widziec co robia w kraju i z krajem ktory otworzył im serca.

Janek Lenard
Gość

Ty ograniczona rasistko!## abyś miała tyle serca i rozumu co oni.Jesteś nie wykształcona w temacie . Wielu jest wspaniałych i często ich zapraszam do siebie i oni mnie. Podła ograniczona baba z Ciebie!##Idź do kościoła i wylecz swe kompleksy

Janek Lenard
Gość

Asia oni powtarzają to co tv i PiS im mówi..Szkoda słów i takie osoby nie zasługują na mianio katolików, bo to zwykłe ograniczone diabły są.Radzę nie wracać do Polski, bo klimat tam jest straszny..Biją za poglądy i nienawidzą muzułmanów,Ukraińców i wszystkich..Dla mnie to były ostatnie wakacje w tym ciemnogrodzie i życzę im naprawdę wojny za ich postawę..Tak agresywnego pełnego nienawiści kraju nie ma na świecie..Tylko Polska!####

x

Check Also

Andy

– Słuchaj, Asia. Musze wpaść do domu po drodze. Do Mazatlan. Zmienić ...