Home / Ameryka / Meksyk / Hacienda Santa Rosa. Odyseja w rytmie mariachi.

Hacienda Santa Rosa. Odyseja w rytmie mariachi.

Zapraszam Was na kilkuminutową zajawkę dokumentu Sławomira Grunberga i Piotra Piwowarczyka „Santa Rosa – Odyseja w rytmie mariachi”:
 
 

 
 
Pierwszy raz z ten film zobaczyłam u Piotra w Oaxace. Był to szczególny seans, bo Piotr wyprodukował ten film. Opowiadał mi dużo więcej, niż sam obraz zawierał – o kulisach jego tworzenia, o docieraniu do materiałow, o poszukiwaniu żyjących jeszcze polskich uchodźców i uchodźczyń..
 
Film ten odcisnał się we mnie bardzo mocno, tak mocno, ze postanowiłam odwiedzić Leon i na własne oczy zobaczyć Santa Rosa. Postanowiłam też odnaleźć żyjące jeszcze tam uchodźczynie. Nie było to proste, bo ich już tak mało zostało..
 
Udało sie. Odnalazłam Santa Rosa, a nieprzewidywalny los zaprowadził mnie do mieszkanka CSowego.. rodziny jednej z uchodzczyń. Niezwykłe – na cały olbrzymi Leon i dziesiątki couchsurfingowych hostów trafiłam właśnie na rodzinę pani Walerii. Niestety, jej samej nie było w mieście, ale dzięki niej i Piotrowi odnalazłam panią Franię.
 
Z panią Frania spotkałam się dokładnie w dzień po jej 94 urodzinach. Pokochałam ją od pierwszego wejrzenia – drobniutka, ciepłą kobietę o bystrym spojrzeniu i ciętym humorze. Słuchałyśmy ją długo, a ona opowiadała i opowiadała, a ja nie moglam uwierzyć, ze tyle tragedii i tyle zdarzeń mogło dotknać jedno pojedyńcze życie.
 
Temat jest dla mnie wciaż bardzo trudny, tak wiele emocji i bólu wiaże się z tym spotkaniem z hacjendą Santa Rosa, a potem z panią Franią – żywym dowodem mówiącym jasno i dobitnie o okrucieństwach wojny, wypedzeniu, katorżniczej pracy w sowieckich łagrach, a potem o ucieczce w dal, w nieznane, o drodze która trwała miesiącami lądem i morzem, o niepewności losu i wreszcie o przygarnieciu 1500 uciekających polskich kobiet, mężczyzn i dzieci przez meksykańske serca..
 
Obejrzyjcie zajawkę filmu, obejrzyjcie sam film. Link do niego macie TUTAJ.

A tutaj jest jeden z artykułów powyższy temat, podesłany przez jedną z naszych czytelniczek: „Półtora tysiąca uchodźców znalazło schronienie w Meksyku. To Polacy, którzy szli z Armią Andersa”. Adam Zadworny.

 
A ja, gdy zbiorę siły którejs nocy, w sposób pewnie nieporadny, opowiem Wam trochę jeszcze o Santa Rosa i o pani Frani, ktorą w pamięci będe miec do konca życia..
 
 
Pani Frania - jedna z bohaterek filmu: Hacienda Santa Rosa. Odyseja w rytmie mariachi - niezwykle pogodna, z fantastycznym poczuciem humoru i historią życia, nad którą się ściska serducho..

Pani Frania – uchodźczyni, jedna z bohaterek filmu: Hacienda Santa Rosa. Odyseja w rytmie mariachi – niezwykle pogodna, z fantastycznym poczuciem humoru i historią życia, nad którą się ściska serducho.

 
 
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

18 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Agata
Agata
4 lat temu

Chcialam Was poznac. Nie spodziewalam sie,ze wpadniecie do Leon( gdzie mieszkam od 13 lat) Ja wlasnie przylecialam na wakacje do Polski

Bogdan Matias (Wierciński)
Bogdan Matias (Wierciński)
4 lat temu

Polacy z Santa Rosa nie byli uchodźcami. Byli wywiezieni przez okupantów na Syberię i do Kazachstanu. Po wybuchu wojny Niemiecko-Rosyjskiej, jak tworzyło się Wojsko Polskie, wraz z wojskiem wywędrowali do Persji, a następnie do Meksyku. To w Santa Rosa znaleźli miejsce do życia i poczuli się wolnymi.

Janek Lenard
4 lat temu

A Polacy tak nienawidzą uchodźców..zapomnieliśmy chyba jak sami uzyskaliśmy azyle i schronienie… Wstyd mi za polskich kościołkowych diabłów i wszystkich tępych ludzi..wojna przyjdzie i kto wam Polacy pomoże???nikt!###

Monika Szczurko-Didluch
Reply to  Janek Lenard

Janek , obejrzyj jeszcze raz filmik i porownaj owczesnych uchodzcow z tymi obecnymi.Porownac sie nie da.

Janek Lenard
4 lat temu
Reply to  Janek Lenard

Nie każdy muzułmani to terrorysta!## znasz ich osobiście?bo ja tak i bardzo. Wielu szanuję!#są lepsi od Polaków i często lepiej wykształceni!## mieszkam obok nich i ich obserwuję!## Polska to wredny i bez empatii kraj

Patryk Toczyłowski
4 lat temu
Reply to  Janek Lenard

Znasz tych dobrych,
my tych złych

Janek Lenard
4 lat temu
Reply to  Janek Lenard

Wy nie znajcie żadnych w tym sęk… Ciemnotę PiS wam wciska i pozbawia logicznego myślenia.Ale do czasu jak kaczor wojnę zrobi z Rosją zobaczymy gdzie uciekać będzieszZero tolerancji dla Polaków i zero azylu niech PiS dalej chroni

Somos dos - migawki z podróży Małej i Dużej
Reply to  Janek Lenard

Ilu konkretnie Patryk znasz tych zlych? I dlaczego sa zli? Co konkretnie Tobie zrobili?

Somos dos - migawki z podróży Małej i Dużej
Reply to  Janek Lenard

Monika, uchodzcow porownac sie da. Sa inni. Syryjczycy ciemni dla Polakow. Polacy jasni dla Meksykanow. Mowia w nieznanych jezykach. Uciekaja przed ciepieniem, bolem, udreczeniem, smiercia.

Monika Szczurko-Didluch
Reply to  Janek Lenard

Janek Lenard Proponuje dobra lekcje historii, wczytanie sie ze zrozumieniem w koran. Farmazony Pan piszesz Twoja postawa jest bardzo anty polska a to smierdzi na odleglosc……………

Monika Szczurko-Didluch
Reply to  Janek Lenard

Janek Lenard Kazdy terrorysta to Muzułmanin.

Monika Szczurko-Didluch
Reply to  Janek Lenard

Somos dos – migawki z podróży Małej i Dużej Cudownie piszesz, ale malo przekonywujaco. Widac w jakim sa bolu i cierpieniu we Francji, Niemczech, Szwecji. W bólu rozczeneiowym, bólu żadań i wymagan. Jakim trzeba byc oslepionym aby nie widziec co robia w kraju i z krajem ktory otworzył im serca.

Janek Lenard
4 lat temu
Reply to  Janek Lenard

Ty ograniczona rasistko!## abyś miała tyle serca i rozumu co oni.Jesteś nie wykształcona w temacie . Wielu jest wspaniałych i często ich zapraszam do siebie i oni mnie. Podła ograniczona baba z Ciebie!##Idź do kościoła i wylecz swe kompleksy

Janek Lenard
4 lat temu
Reply to  Janek Lenard

Asia oni powtarzają to co tv i PiS im mówi..Szkoda słów i takie osoby nie zasługują na mianio katolików, bo to zwykłe ograniczone diabły są.Radzę nie wracać do Polski, bo klimat tam jest straszny..Biją za poglądy i nienawidzą muzułmanów,Ukraińców i wszystkich..Dla mnie to były ostatnie wakacje w tym ciemnogrodzie i życzę im naprawdę wojny za ich postawę..Tak agresywnego pełnego nienawiści kraju nie ma na świecie..Tylko Polska!####

Małgorzata Jodko-Narkiewicz

wzruszający dokument, jaki piękny język polski u osób od dzieciństwa mieszkających w Meksyku, dziękuję Joasiu 🙂

Renata Głuśniewska

Dziękuję. Kolejna historia którą poznałam dzięki Tobie

Ola
Ola
4 lat temu

Piękne rzeczy! Tak mało wiemy o Polakach-uchodźcach. Z niecierpliwością czekam na post o pani Frani!!! Odpoczywajcie w Azji! Bądźcie bezpieczne!!!

x

Check Also

Bożonarodzeniowy live z Oaxaca 20 - o zwyczajach, tym co na straganach oraz na stołach i w sercach

Bożonarodzeniowy live z Oaxaca 20 – o zwyczajach, tym co na straganach oraz na stołach i w sercach

Przyznam, że gdy wyłączyłam live i spróbowałam go zapisać, mróz przeszedł mi po plecach.⁣ ⁣ ...