Home / Polecam / Szkoła Aktywnego Wypoczynku „Frajda” – czyli najfajniejsza kolonia na świecie

Szkoła Aktywnego Wypoczynku „Frajda” – czyli najfajniejsza kolonia na świecie

Na Frajdę trafiłyśmy przypadkiem. Właściwie to chciałyśmy jechać do Świnoujścia, gdy niespodziewanie w instagramowej skrzynce znalazłam wiadomość.

– Cześć dziewczyny! Widzę po relacjach, że jesteście w okolicy. Jeśli macie ochotę, zaglądnijcie do nas. Prowadzimy tu kolonię, akurat jest przerwa między turnusami. Czarnocin leży na zupełnych odludziach, nad Zalewem Szczecińskim, tuż przy rezerwacie. Lubicie takie klimaty?

Czy lubimy?

Uwielbiamy!

Natychmiast sprawdziłam drogę i parę godzin później pędziłyśmy autostradą wprost na spotkanie nowej przygody!

Autostrada szybko zamieniła się w drogę, a droga – dróżką.  Jechałyśmy coraz wolniej, sycąc oczy słońcem, błękitem i polskimi zielonościami. Pachnące sośniną lasy przeplatane były złotymi polami, gdzieniegdzie wynurzały się niewielkie, tonące w zieleni wioseczki. Było bosko!

Szkoła Aktywnego Wypoczynku "Frajda" Czarnocin

Podwórko naszej Frajdy. Szkoła Aktywnego Wypoczynku „Frajda” Czarnocin.

Frajda wyrosła przed nami zupełnie niespodziewanie. Piękny, zbudowany z muru pruskiego dworek jaśniał na tle lasu. Wjechałyśmy niepewnie na podwórko, planując zostać tylko na dwie noce.

Wyjechałyśmy po nocach czterdziestu. Frajda wciągnęła nas na całe 6 tygodni, kompletnie rujnując nasze wakacyjne plany podróży po wybrzeżu Bałtyku.

Szkoła Aktywnego Wypoczynku "Frajda" Czarnocin

„Frajdzik poznaje świat” – czyli grupa Gajeczki

Zresztą, zaplanowana podróż w ciągu kilku chwil przestała być ważna, bo jak i mogła być istotna, kiedy pojawili się magiczni ludzie i magiczne miejsce, otwierając przed nami drzwi w inny wymiar świata. Tak jak w przedpandemicznych czasach, dałyśmy się porwać przygodzie, bez zastanowienia porzucając poczynione wcześniej plany. Ja stałam się wolontariuszką, a Gajka kolonistką zdobywającą nowe kompetencje i umiejętności, zawiązującą przepiękne przyjaźnie, które – pomimo odległości – trwają do dzisiaj. Dlatego właśnie, od zeszłych zresztą wakacji, każdego dnia trwa odliczanie – do powrotu, do przyjaciół, do nowych wyzwań, do słońca, wody, wychowawców wesołych, do tej całej obłędnej frajdy z Frajdy, której dane nam było doświadczyć na własnej skórze.

Szkoła Aktywnego Wypoczynku "Frajda" Czarnocin

Szkoła Aktywnego Wypoczynku „Frajda” Czarnocin

A że szukacie miejsc przepięknych dla swych pociech, kolonii na których będą się bezpiecznie bawić, uczyć i nawiązywać super przyjaźnie – pozwólcie, że opowiem Wam o tym miejscu, które poznałyśmy od podszewki i z pełną odpowiedzialnością pragniemy Wam je zarekomendować.

Szkoła Aktywnego Wypoczynku "Frajda" Czarnocin

Czas na lekcję sufringu. Szkoła Aktywnego Wypoczynku „Frajda” Czarnocin

Gdzie jest Frajda?

By Frajdę odnaleść, trzeba jechać w województwo zachodniopomorskie, nad Zalew Szczeciński, do maciupkiej wioseczki Czarnocin.

Kolonia mieści się w przepięknym dworku zbudowanym z muru pruskiego. Do kompleksu kolonijnego należą także stajnie z ujeżdżalnią, boiska, ścianka wspinaczkowa, wielka piaskownica dla najmłodszych, odgrodzone miejsce do plażowania oraz kąpielisko z własnym ratownikiem. Zaraz za Frajdą zaczynają się przepiękne torfowiska rezerwatu „Czarnocin”, na których żyją dzikie konie i szczęśliwe krowy. 

Szkoła Aktywnego Wypoczynku Frajda Czarnocin

Grupa konna w terenie. Szkoła Aktywnego Wypoczynku Frajda Czarnocin.

Dla kogo jest Frajda?

Dla każdego dziecka, które skończyło 6 lat, a nie stało się jeszcze dorosłym.

Koloniści dobierani są w grupy zgodnie z widełkami wiekowymi, zainteresowaniami oraz sugestiami rodziców. Najczęściej są to grupy 7-10 lat, 13-15 lat czy 14- 17 lat. Jak zostały zaplanowane grupy w tym roku, możecie sprawdzić TU.

Dzieci 6 letnie mają osobną grupę,  śpią wszystkie w jednej sali wraz ze swoją wychowawczynią. W grupie 6 latków jest także dodatkowy wychowawca wspomagający, tak by wszystkie maluchy, szczególnie te najbardziej tęskniące lub mniej samodzielne były starannie zaopiekowane.  Dzieci z grupy najmłodszej dodatkowo chodzą wcześniej spać, a także mają specjalnie dobrany plan dnia adekwatny do ich możliwości, choć jednocześnie są pełnoprawnymi członkami społeczności kolonijnej. Turnusy dla najmłodszych zaplanowane są tylko na tydzień, by rozłąka z rodzicami była do zniesienia.

Szkoła Aktywnego Wypoczynku "Frajda" Czarnocin

Grupa 6-latków poznaje tajemnice lasu. Szkoła Aktywnego Wypoczynku „Frajda” Czarnocin.

Co na Frajdzie się robi?

Ojej, tysiąc super rzeczy! Grupy tematyczne (stolarz, koniarz, windsurfing, bushcraft, taniec, ukulele, motorowodniacy, art’owcy, żeglarze, rowerowcy itd.) mają codziennie bądź dwa razy dziennie zajęcia na których rozwijają nowe, związane z ich profilem umiejętności. Do tego dzieci codziennie robią rzeczy dodatkowe – chociażby próbując tego, czym zajmują się inne grupy. I tak  grupa windsurfingowa raz w ciągu całej kolonii pójdzie na konie, koniarze będą ujeżdżać fale, tancerze zanocują w szałasach, a bushcraftowcy zamienią survival na sztalugi. Ponadto wszystkie grupy (czasem za wyjątkiem sześciolatków) uczestniczą we wspólnych, kolonijnych aktywnościach – startują w konkursie piosenki, bawią się wspólnie na kolonijnych dyskotekach, rywalizują w quizach czy zawodach sportowych.

Szkoła Aktywnego Wypoczynku "Frajda" Czarnocin

Frajdowe śmiechy-chichy.  Szkoła Aktywnego Wypoczynku „Frajda” Czarnocin

Dzieci na Frajdzie nie mają czasu na nudę. Każda chwila jest zagospodarowana zajęciami i różnorakimi aktywnościami odbywającymi się głównie na dworze. Gdy jednak rzęsisty deszcz uniemożliwi wyjście na zewnątrz, do dyspozycji wychowawców są świetnie wyposażone sale, w których dzieci bawią się, rysują, sklejają czy tańczą w ramach alternatywnych zajęć.

 

Szkoła Aktywnego Wypoczynku "Frajda" Czarnocin

Na Frajdzie nie ma nudy! Szkoła Aktywnego Wypoczynku „Frajda” Czarnocin.

 

„Frajdzik poznaje świat”

Oprócz grup profilowanych na każdym turnusie organizowana jest grupa „Frajdzik poznaje świat”. Grupa ta przeznaczona jest dla dzieci 7-10 lat, które podczas kolonii każdego dnia zdobywają nowe sprawności, próbując nowych, oferowanych przez Frajdę aktywności.

Szkoła Aktywnego Wypoczynku "Frajda" Czarnocin

Najmłodsi także budują szałasy. Szkoła Aktywnego Wypoczynku „Frajda” Czarnocin.

„Frajdzik poznaje świat” – to była właśnie grupa Gajenki. Tam też, ze swoimi rówieśnikami uczyła się surfować, po raz pierwszy – pod uważnym okiem pań instruktorek – dosiadła konia, budowała szałasy, zwiedzała okolicę na rowerze, pływała w kajaku, malowała na sztalugach, piekła pizzę, wspinała się na ściance wspinaczkowej i robiła mnóstwo innych, ciekawych rzeczy. Każda nowe doświadczenie dzieci odnotowują a we Frajdzikowym Zeszycie Sprawności, do którego Gaja bardzo chętnie wraca, wspominając emocje, jakie towarzyszyły zdobywaniu kolejnych umiejętności.

Szkoła Aktywnego Wypoczynku "Frajda" Czarnocin

Ogniskowe opowieści. Szkoła Aktywnego Wypoczynku „Frajda” Czarnocin.

Wychowawcy

Są genialni! Młodsi, starsi, zawsze fantastyczni, z wielkim serduchem dla dzieci, super pomysłami i ogromnym zapałem do pracy. Codziennie, gdy koloniści wreszcie zasną, kadra zbiera się by omówić mijający dzień i zaplanować kolejny. Codziennie też wychowawcy rozmawiają o dzieciach – ich postępach, radościach, ale i sytuacjach trudnych, które na każdej kolonii się zdarzają. Tu jednakże prowadzący grupę nie zostaje z problemem sam. Każda sytuacja zostaje starannie omówiona, a opiekunowie pod kierunkiem kierowniczki kolonii wspólnie szukają najlepszych rozwiązań i przygotowują strategie wyjścia z trudnej sytuacji. Będąc częścią teamu, mogę Was zapewnić, że w żadnym innym miejscu nie obserwowałam tak starannego pochylenia się nad dzieckiem, jego problemem, cierpieniem, niepokojem.

Szkoła Aktywnego Wypoczynku "Frajda" Czarnocin

Wodne szaleństwo. Szkoła Aktywnego Wypoczynku „Frajda” Czarnocin.

 

Fenomen Frajdy 

Na czym polega fenomen Frajdy? Co sprawia, że miejsca do Czarnocina rezerwowane są często z rocznym wyprzedzeniem, a przyjazdom kolonistów towarzyszą wybuchy dziecięcej radości? Co sprawia, że niektórzy są rok w rok obecni, nie chcąc nawet testować innych miejsc? Dlaczego co poniektórzy zapisują się na dwa turnusy z rzędu?

Nie odpowiem Wam na to pytanie. 

Po prostu wyślijcie dzieci, a potem zobaczcie ich błyszczące oczy i  słuchajcie entuzjastycznych opowieści podlanych tęsknotą za miejscem, które zobaczą z najwcześniej za rok.

U nas Gaja odlicza dni do Frajdy, a ja mam przekonanie graniczące z pewnością, że jeśli gdziekolwiek uda nam się wyjechać w tym roku, w wakacje musimy być w Polsce.

Musimy – bo przecież jest… Frajda! 

 

Szkoła Aktywnego Wypoczynku "Frajda" Czarnocin

Lena, Gaja i Natan. Przyjaźń, jakich mało. Szkoła Aktywnego Wypoczynku „Frajda” Czarnocin.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
marek
marek
2 dni temu

jak się nazywa ich strona ?

x

Check Also

Nomadzi - życie w drodze Zuza Bukłaha

„Nomadzi – życie w drodze” – jak zostać cyfrowym nomadą?

Ta rozmowa miała miejsce w innym świecie. Świecie, w którym świeciło słońce, a ja nie ...