Home / AZJA / Indonesia / Jak dostać się z Bali na Flores?

Jak dostać się z Bali na Flores?

Jak dostać się z Bali na Flores?

Odpowiedzi jest kilka, w zależnosci od czasu, zasobności portfela i chęci na przygodę.

Jest samolot, są łodzie motorowe o różnych standardach, są wycieczki wykupywane na Lomboku lub Bali, które łodziami zabierają na rejs do Parku Narodowego Komodo, są wreszcie środki lokomocji, którymi posługują się lokalni ludzie.

My, kalkulując trzy powyżej wspomniane zmienne, wybrałyśmy oczywiście najtańszy transport publiczny, który nam sprawdził się w 100%, przenosząc nas w zaplanowane miejsce oraz dostarczając niezapomnianych wrażeń.

 

Gaja na promie, tuż przed dopłynięciem na Lombok.

 

Jak dostać się z Bali na Flores?

etap 1: Bali – Lombok

Najtaniej publicznym promem, który odpływa tylko z Padangbai. Promy kursują całą dobę, odbijając od nabrzeża średnio co 1,5 h. Do porządne, morskie, transportowe promy, przewożące oprócz pasażerów ciężarówki i samochody, bardzo stabilnie zachowujące się na wodzie. Kosztują 46 tyś rupii dorosły i 29 tyś dziecko, rejs zajmuje pomiędzy 4-6 h.

 

ferry Bali - Lombok

Zachód słońca na promie na Lombok.

Na promie można napić sie herbatki i zjeść zupkę chińską w rozsąden cenie 5 tyś rupii, można też kupić wodę, kawę oraz inne przekąski. Nie kupi się dania obiadowego – w owo proponuje zaopatrzyc się na brzegu, gdzie po prawej stronie, stojąc twarzą do portu, na nadbrzeżu rozsiadły się miejscowe warungi. Cena wyjsciowa za nasi goreng wynosiła 25 tyś rupias, natomiast po negocjacjach spadła do normalnych 15 tyś. Wzięłyśmy z Gajką cztery – dwa do zjedzenia natychmiast i dwa do konsumpcji podczas rejsu. 

Na promie są gniazdka elektryczne, ale tylko dwa. Jeśli istnieje konieczność ładowania komórki, musicie być szybcy, bo miejscowi od razu ruszają w ich kierunku. Ja zawsze mam przy sobie przedłużacz z kilkoma wyjściami (w hostelach mam do dyspozycji tylko jedno gniazdko, a do ładowania kilka rzeczy), wiec wyciągam go, podłączam co potrzebuję, a do wolnego w nim gniazdka zapraszam miejscowego, którego akurat odłączyłam.

przedłużacz

Osobisty przedłużacz to rzecz niezbędna podczas podróży po Indonezji.

 

Jak dostać się z Bali na Flores?

etap 2: Lombok Przystań Promowa –  Lombok Mandalika Terminal

Autobusy w kierunku Flores odjeżdżają z Mandalika Terminal leżącego na wschodzie Mataram. By dostać się tam z terminalu, należy złapać transport publiczny w postaci bemo, ktore odjeżdża po napełnieniu się ludzmi. Bemo jeździ do ok 17, potem zostają już tylko taksówki i ojki, a ceny pną się w górę. 

Nam niestety wypadło przypłynięcie w okolicach 19stej, a że nie uśmiechało nam się słono płacić za transport, jeszcze na promie szukałyśmy kierowcy, który jechał w kierunku Mataram. Udało się złapać stopa (polecam moment, gdy wszyscy schodzą i ładują sie do samochodów, ew wsiadają na motory – z małym bagażem też powinni zabrać) i tak to pojechałyśmy komfortowo do samego miasta. (czas przejazdu ok godziny – niby blisko, a jedzie się długo)

Mataram dysponuje niezłą bazą noclegową na każdą kieszeń, więc z ewentualnym noclegiem nie powinno być problemu.

 

Jak dostać się z Bali na Flores?

etap 3: Mataram – Flores

Do dyspozycji są trzy opcje:

  1. Bilet Lombok – Flores: 360 tyś PLUS 60 tys prom (kupuje sie samemu)
  2. Bilet Lombok – Sape: 350 tyś plus 60 tys prom (kupuje sie samemu)
  3. Jazda etapami: Lombok – Bima, plus Bima – Sape, plus Sape – Labuan Bajo (Flores) – z kupowaniem blietów na własną ręke. Przetrenowałyśmy ten wariant i osobiście go polecam. Jest najtańszy, a czas przejazdu jest bardzo zbliżony do droższych, bo jedzie się tą sama trasą, korzystając z tych samych połączeń. A więc..

 

Opcja najtańsza, czyli etapami na wschód:

Mataram (Lombok) – Bima (Sumbawa)

Busy odjeżdżają z dworca Mandalika dwa razy dziennie – o 9 rano i 15 po południu. Cena za przejazd kosztuje 220 tyś rupias, dzieci – o ile nie zajmują osobnego miejsca – nie płacą za bilet. W Bimie jesteście w okolicach 4- 5 am. Autobus zatrzymuje się na jedzenie w przydrożnym warungu tylko raz. Dwa razy dosiadali się lokalni sprzedawcy z nasi campur, przekąskami i wodą. Autobus jest mocno lokalny, sprawdzcie przed zajęciem miejsca, czy siedzenie nie wyjeżdża spod Was i czy oparcie się prawidłowo rozkłada, bo w przypadku człowieka dorosłego obie niedogodnosci mogą bardzo uprzykrzyć 13 godzinna podróż. 

W trakcie drogi na Sumbawe przepływa się promem. Cena promu jest wliczona w bilet autobusowy, nie są natomiast wliczone występy miejscowych artystów, które mają umilić Wam drogę. Nim prom wypłynie, po pokładzie kręcą się kobiety sprzedając gorący nasi campur (10 tyś). Na promie tradycyjnie kupicie gorącą kawę, zupki chińskie oraz przekąski. Jeśli macie swój kubek – dostaniecie bezpłatnie gorącą wodę. My oczywiście skorzystałyśmy z tej opcji, racząc się barszczykiem przysłanym prze Babcię Basię i Dziadzia Jasia. Mniam!

 

Bima (Sumbawa) – Sape (Sumbawa)

By przedostać się z dworca autobusowego w Bimie na przystań promową w Sape należy wziąść bemo (nyska). Nie jest to trudne, bo pojazd ustawia się tuż przy autobusie, zachęcając pasażerów do wsiadania. Warto jedynie wiedzieć, że koszt przejazdu to 30 tyś za dorosłego (dzieci nie płacą) i uparcie trzymać się tej ceny. Autobus odjeżdża ok 6 am. Problemem mogą być pojawiające się ok 6 am komary (wcześniej nie było), polecam mieć spray na wierzchu. Niestety kolega wylądował na Flores z dengą, a wiąże ten fakt właśnie z obecnością komarów podczas tego etapu. Małe Wyspy Sundajskie to obszar zarówno malaryczny jak i dengowy, więc trzeba mieć to na uwadze.

Na dworcu jest całkiem fajna toaleta (jak na Azje oczywiscie), w okalających płytę dworca warungach można zakupić gorący nasi campur (10 tyś), gorące napoje, a także tradycyjnie słodycze i słone przegryzki. W przypadku nasi campr polecam jedynie obwąchanie mięsa, nam trafiły się dwa niekoszerne kawałki.

 

Sape – Labuan Bajo

Na przystań w Sape dotarłyśmy ok 7.30 rano. Najbliższy prom miałyśmy o godzinie 9 am (nie wiem z jaką częstotliwością pływają). Bilety kupuje się w budce po prawej stronie od wejscia na nabrzeże, a kosztują – 60 tyś dorosły i 40 tyś dziecko. Prom płynie ok 8h, na miejscu możecie sobie wynając materac za 20 tysięcy, co serdecznie polecam, bo można wówczas wyciągnąć zmaltretowane nocą w autobusie kości i spokojnie, z plecakiem przy głowie przedrzemać wiekszość drogi. I znów – woda gorąca bezpłatnie, a płatnie do dyspozycji kawa, zupki chińskie i przekąski. Dodatkowo na burtach siedziały kobiety sprzedające owoce.

Osobiście sugeruję zjeść/zaopatrzyć się w jedzenie na prom w warungach po lewej od nabrzeża stronie. Jedząc, lub stawiając jedzenie uważajcie na kozy, które ewidentnie tylko czychają, by dobrać się do Waszych zapasów. Zwróccie też uwagę, że najdroższa woda wystawiona jest na ladzie (1,5 l Aqua – 9 tys). Jeśli podacie ibu (pani) po prostu 5 tyś rupias i z pewną miną powiecie: Air besar mura (duża woda, tania), dostaniecie 1,5l Rafy spod lady w dokładnie takiej cenie. To częsty trik, stosowany przez sprzedawców, warto go znać.

Labuan Bajo.

Do Labuan przypływacie ok 5-6 pm. Tuż po wyjściu z promu opadają Was ojki, proponując podwózkę. Sugeruję wyjść za terminal i tam łapać transport lub ostro się targować. Za jazdę ok 10 -15 min zapłaciłam 20 tyś rupias, co uważam że jest ceną ok. Potwierdził też to mój host.

https://www.youtube.com/watch?v=S3UGgFs-nQA

Baza hostelowa w Labuan Bajo rozbudowuje sie z sezonu na sezon, a samo miasto przypomina gigantyczny plac budowy. Ceny produktów spożywczych, pomimo niskiego sezonu są zauważalnie wyższe, niż znane mi z poprzednich wysp. Główny cel dla którego przyjeżdżają tu turyści to wycieczka do Parku Narodowego Komodo w celu obejrzenia najwiekszej obecnie żyjącej na ziemi jaszczurki, czyli Warana z Komodo, zwanego też Smokiem z Komodo. Smoki występują wyłącznie na wyspie Komodo, Rinca, Gili Montag i w północnej częsci Flores, także nic dziwnego, że ludziska przybywają, by się im przypatrzyć. Ja także miałam taki zamiar, obierając kurs na Flores i dwa dni później nam się to udało.

cdn

 

***

 

Jeśli ciekawi Was jak dostać się z Bali na Nusa Penida/Nusa Lembongan zajrzyjcie do wpisu pt: Jak dostać sie z Bali na Nusa Penida i Nusa Lembongan 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Was tańsza wersja, podzielona jednak na wiele odcinków promem, zajrzyjcie na bloga Somos Dos. Życie w Labuan Bajo toczy się wzdłuż jednej, handlowej ulicy, na której […]

x

Check Also

Nusa Penida

Jak dostać się z Bali na Nusa Penida i Nusa Lembongan?

Jak dostać się z Bali na Nusa Penida i Nusa Lembongan – to pytanie na ...