Home / AZJA / Indonesia / Smok z Komodo

Smok z Komodo

Nie pamiętam, gdzie po raz pierwszy rzucił mi się w oczy Smok z Komodo.  Czy to była Encyklopedia PWN, którą jako dziecko przeglądałam namiętnie, czy to było na zajęciach z biologi/geografii (wątpię), czy natrafiłam na jego zdjęcia gdzieś przypadkiem, zbierając materiały na zupełnie inny temat. Nie pamiętam więc gdzie to miało miejsce, ale pamiętam jak zawyła mi dusza:

– Awwww… Chciałabym go kiedyś zobaczyć..

smok z komodo

Smok z Komodo. Jeden z zaledwie 6 tysięcy zasiedlających obecnie ten świat.

 

No bo SMOK to musi być coś. Nie dość, że olbrzymi, bo dochodzący do 3,5 metra, nie dość że masywny, bo potrafi ważyć do 90 kg, to jeszcze bardzo szybki zarówno w wodzie, jak i na lądzie. Do tego groźny. Potrafi zaatakować konia, bawoły, świnię czy jelenia, z braku laku poradzi też sobie z człowiekiem, a na pewno z dzieckiem. Wystarczy, że machnie swoim zwalistym ogonem z niebagatelną siłą 2 ton i już ofiara ma pogruchotane kości czy przetrącony kręgosłup. Do tego ma do dyspozycji 60 ostrych zębów i ślinę, w która jest domem dla około 50 różnych szczepów bakterii, być może odgrywających rolę w uśmierceniu pogryzionej ofiary, której jakimś cudem udało się zbiec.

Naukowcy spierają się, czy ofiara faktycznie umiera od bakterii czy od jadu, sugerują też, że w ślinie warana znajdują się substancje hamujące krzepnięcie krwi, natomiast dla warana nie ma to znaczenia. Ofiara, jeśli uciekła, to i tak padnie, a wyczuwający zapach padliny z odległości 10 kilometrów, pokryty łuską myśliwy spokojnie ją sobie znajdzie i skonsumuje. Nasz przewodnik opowiadał, że nawet zdarzały się Smokom wypady na cmentarze w celu napełnienia sobie brzucha. W końcu dla Smoka padlina to padlina, nie ma naczenia jaka.

Inną ciekawostką, dotyczącą smoków z Komodo jest fakt, że w przypadku braku partnera samice rozmnażają się partenogenetycznie, czyli bez udziału partnera. Są na samym szczycie piramidy pokarmowej, a jedynym ich wrogiem (oprócz działalności człowieka) jest.. inny waran. Ponieważ samice co roku składają od 30-50 jaj, możemy sobie wyobrazić, że przez 5 milionów lat swego życia na ziemi, powinny ją dokumentnie skolonizować. Tak się jednak nie stało, a warany żyją raptem na Komodo, Rince, Gili Motang oraz w trzech miejscach na samym Flores.  A nie stało się tak między innymi dlatego, że Smoki z Komodo są kannibalami. Matka po wykluciu się z jaj,  zjada część młodych waranów, więc te – instynktownie – uciekają na drzewa. Przewodnik wspominał, że młode warany na drzewach przebywają do 5 pierwszych lat swojego życia, chroniąc się przed zakusami dojrzałych osobników.

 

smok z komodo gniazdo

Tu smok z Komodo składa jaja, po czym wraca do gniazda dopiero jak młode się wykluwają i wówczas część z nich pożera.

 

Waran działał także na wyobraźnię malucha. Zasłuchując się audiobookami na temat smoków, Gaja była mocno zainteresowana zobaczeniem prawdziwego. Musiałam co prawda przygotować ją na to, że Smok  z Komodo nie zieje ogniem, ani nie lata, co zaowocowało głośno wyrażonym rozczarowaniem, skompensowanym jednak nowiną, iż taki Smok bez problemu może zjeść książniczkę jej rozmiarów.

Gaję o dziwo ucieszyła ta nowina.

A jednak w bajkach nie wszystko bywa bajką i czasem coś faktycznie istnieje w rzeczywistości. 

Tak więc ustaliłyśmy, że chcemy Warana zobaczyć i ruszyłyśmy w miasto, sprawdzić możliwości.

cdn

 

 

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
x

Check Also

Nusa Penida

Jak dostać się z Bali na Nusa Penida i Nusa Lembongan?

Jak dostać się z Bali na Nusa Penida i Nusa Lembongan – to pytanie na ...