Home / AZJA / Tajlandia / Nie znam odpowiedzi

Nie znam odpowiedzi

Ayutthaya - trudne emocje

 

– To było kiedyś było wielkie miasto, piękne i bogate, pełne ludzi!

– I co się stało?.

– I najechali je Birmańczycy i zniszczyli.

– A ludzie?

– Pozabijali..

– Ale dlaczego mamo?.. Dlaczego to zrobili?..  DLACZEGO?..

 

***

 

Nie wiem.
 
Nie umiem wytłumaczyć mojemu dziecku dlaczego ludzie zabijają ludzi, nie umiem wytłumaczyć dlaczego przychodzą do ich domów, wyciągają za włosy całe rodziny i po prostu podrzynają im gardła. Tak za nic.
 
Nie znajduję słów, by odpowiedzieć na te wszystkie pytania, które widok ruin budzi w Gajce. 
 
Nie znam odpowiedzi.
 
A Wy?.. 
 
Znacie?..
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

23 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
astra
astra
6 lat temu

Długo szukałam w swoim życiu odpowiedzi na Twoje pytanie. Przeczyłam co tylko się dało: z historii, z psychologii, polityki, sztuki, mnóstwo literatury faktu itp. Zrozumienie (ale nie ulgę) przyniosły dopiero niepozorne książeczki (niepozorne pozornie 🙂 bo pomimo niewielkiej objętości pełne treści) napisane przez Jane Goodall, „W cieniu człowieka” i „Przez dziurkę od klucza”. Szympans to nasze lustro. To co nazywamy złem jest produktem ewolucji, po prostu. Zmienić ten stan rzeczy będzie bardzo bardzo trudno. Ale te same procesy powołały na świat Dobro i głęboko wierzę, że ludzi dobrej woli jest więcej, co Wasza podróż udowadnia. Gorąco Was pozdrawiam 🙂

Karolina Plewińska
6 lat temu

Zadaję sobie to pytanie od lat i chyba wszystko jest kwestią edukacji. Jako dziecko nigdy w szkole nie usłyszałam, że wojna była czymś złym – wręcz przeciwnie, mówiono nam o bohaterach, zwycięstwach, poświęceniu, patriotyzmie, idei. Nie rozumiem tego do tej pory.

Somos dos - migawki z podróży Małej i Dużej

U mnie to było w kontekście obrony i walki o swój kraj/dom. A ja sie cieszyłam w duchu ze jestem dziewczynką i ze nie będę musiała walczyć (oby). Mnie te operacje wojskowe przerażeniem napawały, bo wszystko widziałam przez pryzmat bólu, strachu i śmierci. Do dziś, gdy patrzę na pomniki wojenne serce mi sie kroi, bo nijak przez kontekst bohaterstwa zobaczyć ich nie potrafię, raczej widzę w nich bezradność człowieka zmanipulowanego lub przymuszonego do działania wbrew sobie, bedacego w sytuacji bez wyjścia..

Karolina Plewińska
6 lat temu

Ja jako mała dziewczynka marzyłam o tym, żeby iść do wojska (żałowałam, że nie jestem chłopcem). Aktualnie jestem pacyfistką i jestem w szoku, dlaczego w szkole robi się dzieciom takie pranie mózgu…

Oby było na świecie więcej tak wrażliwych osób jak Ty, Asia.

Somos dos - migawki z podróży Małej i Dużej

Karolina Plewińska jak to po co? By mieć tłum gotowego na smierć za ojczyznę wojska:) I narod, który myśli ze Polska uber alles..

Karolina Plewińska
6 lat temu

To wszystko jest chore i prowadzi donikąd. Dlatego trzeba uświadamiać i edukować.

Somos dos - migawki z podróży Małej i Dużej

Karolina Plewińska widze tu tez pole do nauki komunikacji I asertywnosci.. W obszarze edukacyjnym, o ktorym wspomnialas..

Paweł Grzelewski
6 lat temu

Prosta odpowiedź. Pieniądze. Trzeba przy tym pamiętać, że ludzie zrzucający te bomby są opłacani przez starców w garniturach patrzących jak to im słupki rosną na giełdzie.

Oni nie widzą wojny tylko „operacje” i „systemy”. Trzymają się od tego na kilometr by im resztki sumienia się nie nadwyrężyły. Im dalej jest się od ofiar swoich decyzji tym łatwiej się je podejmuje.

Somos dos - migawki z podróży Małej i Dużej

Tak. Ci, którzy za tym stoją, stoja daleko i z reguly wszystko/duzo uchodzi im na sucho. Dlatego miedzy innymi uważam, ze coś takiego jak sprawiedliwość dziejowa nie istnieje. Życie nie jest sprawiedliwe, a zło w większości jest bezkarne 🙁

Paweł Grzelewski
6 lat temu

Somos dos – migawki z podróży Małej i Dużej Aby zło zatriumfowało, wystarczy, by dobry człowiek niczego nie robił.

Somos dos - migawki z podróży Małej i Dużej

Wiesz, ze można odczytać to zdanie jako manipulacyjne, grające na emocjach i samoocenie, a w gruncie rzeczy nawołujące – wlasnie?.. Do robienia czego nawolujesz tym okrągłym zdaniem?

Paweł Grzelewski
6 lat temu

Jest to cytat od Edmunda Burke i opisuje on obojętność galarety społecznej. Jak to swego czasu usłyszałem od swojego kuzyna „Puki mnie to nie dotyczy, nie obchodzi mnie to.”

I właśnie ty robisz to czego dotyczy ten cytat. Nagłaśniasz sytuacje, robisz coś by się ludzie przynajmniej orientowali, że te rzeczy dzieją się na świecie.

Cytat nie nawołuje do chwytania za broń i skoczenie do mielarki wojennej, tylko nie bycie obojętnym na zło dziejące się na świecie bo jest gdzieś tam daleko i mi nie przeszkadza.

Somos dos - migawki z podróży Małej i Dużej

Paweł Grzelewski To znana postawa, odnosi sie do wielu obszarow niestety. Mam na mysli punkt widzenia kuzyna. Ja natomiast zadaje sobie pytanie czy mozliwym jest powstrzymac przemoc bez przemocy.. Ps. Znalam zdanie-nie znalam autora-dzieki! 🙂

Paweł Grzelewski
6 lat temu

Somos dos – migawki z podróży Małej i Dużej Przemoc jest często finansowana przez kogoś. Czy to dosłownie czy w przenośni. Podczas zimnej wojny pokazano, że teczki z informacjami miały o wiele większą siłę przebicia niż bomba atomowa. Odetnij źródełko i konflikt powoli zaniknie.

Yuleck Ap
6 lat temu

chodzi o władzę nad ludzkością
wojna to głównie utrzymanie ludzi w strachu
co powoduje stołeczna aprobatę na istnienie całego systemu rządzenia i środków przemocy

Tom McDal
6 lat temu

Moze Starego Testamentu sie naczytali, albo innej ksiazki, w ktorej leje sie krew srogo kobiet i dzieci,i skoro bog pozwala, lub wrecz nakazuje, to w czym czlowiek ma byc lepszy od swojego domniemanego pana ….

Somos dos - migawki z podróży Małej i Dużej
Reply to  Tom McDal

Nie jestem pewna, czy za czasów Ayutthaya Testamenty byly tu znane 😉

Anna Gora
6 lat temu

Przecież odpowiedź jest taka prosta: pięniądze i władza

Joanna Wojtowicz
6 lat temu
Reply to  Anna Gora

Jest no bardzo smutno ale musze sie z tym zgodzic ze to pieniadze I wiedza. Dlatego musisz wiedziec ze to stworzylas swojemu dziecku( mimo tych czasem”potkniec”) ze pokazalas piekna swieta z minimalnym kosztem I to ze ona I ty jestescie wdzieczne za widok pieknego zachodu slonca – to jest zycia. To co prowadzi do wojen to pragnienie tego czego sie jeszcze nie ma , tyle ze jak tylko sie tym wlada to juz nie cieszy. Wiec trzeba znalezc cos nowego. Takich ludzi nie obchodzi kto cierpi. Tyle ze now zdaja sobie sprawy jakies to ich zycie jest szare ,samotnie i smutne. Wy zyjecie w kolorach I w tej niewiadomej co nowy dozen przyniesie-a napewno przyniesie nowe przygode. Nie da sie wytlumaczyc tego ,badzcie tu I teraz I cieszcie sie kazda chwila tak samo dobra jak I zla, no ta droga uczy a I to w zyciu potrzebne

Somos dos - migawki z podróży Małej i Dużej
Reply to  Anna Gora

Joanna Wojtowicz @anna góra ano, wladza, pieniadze, czasem wprost, czasem pod plaszczykiem religii. Stad pasuje mi ten pacyfistyczny, azjatycki Budda, patrzacy na swiat spod polprzymknietych powiek. O ile wlasnie nie zarzyna Rohynga, bo jak widac skrajni wariaci istnieja wszedzie..

Yuleck Ap
6 lat temu
Reply to  Anna Gora

władza
pieniądze są tylko narzędziem

Yuleck Ap
6 lat temu

znamy
hermetyczne prawo biegunowości
jeden biegun to miłość i wolna wola
drugi hegemonia
i ludzie są manipulowani przez ten drugi biegun

Anna Wybraniec
6 lat temu
x

Check Also

Co zobaczyć w Pai z dzieckiem lub bez – bardzo subiektywny wybór atrakcji

Co można robić w Pai? Niewiele. Na pewno można wypocząć po intensywnych fragmentach podróży, poszwędać ...