Home / AZJA / Malezja / Ubój rytualny

Ubój rytualny

 

Poprzedni wpis kryje się tu.

 

Gdy wysiadłyśmy z samochodu, moją uwagę zwróciła grupa ludzi. Wciąż odświętnie ubrane dzieci i normalnie już ubrani mężczyźni stali, przyglądając się czemuś z uwagą.

– Ainu, co się tam dzieje? – zapytałam wciąż głodna na nowości.

– Nie wiem – odpowiedziała Ainu – chodźmy zobaczyć.

– Mamo! Mamo! Ja nie chcę! Mogę iść do domu i się pobawić? Proooooszę?..- Gaj zrobił oczy kota ze Shrecka. No jasne, że zabawki Baseita były bardziej interesujące niż jakieś tam zbiegowisko na ulicy.

– Leć maluchu – zadecydowałam – my z Ainu idziemy zobaczyć co się dzieje.

Na poboczu stał byk. Tuż obok dwoje mężczyzn wycinało porastające pobocze krzaki.

– Aaaa.. Ubój rytualny.. Tak myślałam.. – pokiwała głową Ainu –  Pamiętasz historię Izmaela? Jedynego dziecka Ibrahima, które ojciec miał złożyć w ofierze? Pamiętasz, że to była próba tak na prawdę, bo w momencie ofiarowania przybył anioł i wstrzymał miecz Ibrahima? I że na polecenie Boga, zamiast syna ojciec złożył barana? Więc Eidul Adha upamiętnia tą historię. Każdy ojciec rodziny składa w ofierze czworonogie, dojrzałe i zdrowe zwierzę – w praktyce wygląda to tak, że składamy się na jedno, które jest rytualnie zabijane, a potem dzielimy mięso między sobą. Tradycja każe, by 1/3 oddać biednym, 1/3 krewnym, a 1/3 można zagospodarować samemu. Wiesz co Asia, nie gniewaj się proszę, ale ja idę do domu. Ja nie mogę patrzeć na to ofiarowanie, na prawdę, nie mam wystarczająco mężnego serca. 

Zostałam. Przybywało gapiów, ale głównie dzieci. Kobiet nie było. Może nie chciały patrzeć na to, co miało się wydarzyć, może zwyczajnie były zajęte domowymi sprawami. Dzieci przybiegały, wyciągały głowę z ciekawością. Ktoś powiedział mi, że patrzenie w oczy umierającego zwierzęcia wzmacnia duszę i zbliża do Stworzyciela. Osobiście mam odmienne zdanie – każdy oglądany akt przemocy, czy na człowieku, czy na zwierzęciu traumatyzuje nas i zmienia naszą osobowość. Tak więc cieszyłam się, że Gaja jest w domu zajęta zabawkami. Bo choć wokół widziałam dzieci w jej wieku, ja byłam zdeterminowana, by jej takich widoków oszczędzić.

Obserwowałam rozwój wydarzeń z narastającą zgrozą. Byk był przerażony. Rzucał się, zapierał kopytami, próbował uciekać, podsikiwał ze strachu, ale nie miał żadnych szans. Spora grupa mężczyzn wolno i skutecznie go osaczała. Przypominało mi to rodzaj łowów, rytualnego podchodzenia zwierzęcia, by wreszcie go upolować i nasycić puste żołądki. Tyle że czas upływał, a poza tym, że byk był w stanie paniki, nic sie nie działo.

– Zabijcie go już – błagałam w myślach – nie męczcie go. Po co to wszystko, no po co?

Wreszcie mężczyźni zaczęli działać z wiekszą stanowczościa, choć dla mnie minuty męki zwierzęcia wlekły się niemożebnie. Byk został skrępowany i na palu przeniesiony we właściwe miejsce. Skądś pojawił się człowiek z motyką, który zamachnął się z całej siły. Gdy motyka zaczęłą opadać, zamknęłam oczy.

 

 

Motyka uderzyła jednak o ziemię.

 

 

Potem wydarzenia potoczyły się już szybko. Wykopano dół, nad który zaciągnięto przerażonego byka. Zwierzę rzucało się jak mogło, usiłując odzyskać wolność. Krzyczało całym sobą i choć każdy z nas mogł zobaczyć ten krzyk, nikt nie reagował. Może ktoś jeszcze poza mną modlił się o szybki koniec tej całej ceremonii.

Aż wreszcie przyszedł kres.

 

 

 

 

Obserwowałam, jak mężczyźni sprawnie oprawiają byka. Nigdy nie widziałam, jak pracuje się z tak dużym zwierzęciem, moja cała wiedza nabyta jeszcze w dzieciństwie sprowadzała się tylko do tego jak oprawić zabitą kurę. Pamiętam jak babcia skubała ją, potem opalała, aż wreszcie wyciągała wnętrzności, opowiadając przy tym wnuczce: 

– Popatrz Asiu, to jest żołądek,  popatrz ile w nim jest jeszcze jedzenia. A to jest wątróbka, usmażymy ja na obiad. A to jest woreczek żółciowy. A tu – popatrz, jajeczka. Tak wyglądają jajeczka, które są jeszcze w kurce.

Choć wówczas miałam tyle lat co Gaja, pamiętam te lekcje anatomii do dziś. Nie myślałam o kurze w kategorii jej śmierci, patrzyłam po prostu zafascynowana, jak jest zbudowana w środku, wypytując Babcie o szczegóły. A Babcia cierpliwie na pytania odpowiadała. Pamiętam też, że zawsze chciałam być obecna przy tej kurzej sekcji, więc wyobrażam sobie, że dzieci które były świadkami rozparcelowania byka, przybiegły wiedzione tą samą ciekawością, co ja kiedyś. Tyle, że Babcia nigdy nie odpuściła, bym zobaczyła sam moment śmierci. Tu niby dorośli też się tak ustawili, że trudno było coś dojrzeć, niemniej jednak myślę, że jeśli któreś z dzieci było zdeterminowane, mogło łatwo zobaczyć, w jaki sposób mężczyzna zabijał byka.

Czułam mnóstwo pomieszanych emocji. Z pewnością inaczej żyje się teraz, inaczej żyło się za czasów, gdy byłam dzieckiem, inaczej za czasów dzieciństwa mojej Mamy, a inaczej za czasów Babci. Wówczas, wydaje mi się, że bicie świni, krowy czy kury było rzeczą normalną, nawet dla dzieci. Śmierć była częścią życia, a zwierzę po prostu stanowiło źródło ekskluzywnego pokarmu. Nie wiem, czy ktoś zajmował się jego cierpieniem, ale chcę wierzyć, że  wówczas zabijano szybko – z szacunku dla zwierzęcia, z nakazów religijnych i zwykłej, ludzkiej przyzwoitości.

 

noga

Ubój rytualny. Malezja, Kuala Lumpur, 2017 r.

 

Obserwując ten muzułmański rytuał pobiegłam myślami do teraźniejszych ubojni, gdzie wcale nie jestem pewna, czy faktycznie oszczędza się zwierzętom śmiertelnego strachu. Pobiegłam też myślami do miejsc gdzie się je hoduje, a które w moim przekonaniu są czyśćcem i piekłem jednocześnie. Nigdy nie miałam odwagi oglądać youtubowych filmów na ten temat, ale może właśnie przyszedł na to czas. Czas, by mieć świadomość, jaką drogę przeszedł schabowy, który stoi na naszym stole. Co się z nim działo, gdy był jeszcze krową, w jakich warunkach żył i czy mógł pobiegać beztrosko po pastwisku? Czy skubał trawkę, czy żarł tylko pastylki z witaminami? Czy nabierał sił stopniowo, czy jego masa wynikła z zastrzykiwanych mu hormonów? Czy umarł szybko, czy męczył się na długo przed śmiercią?

 

Nie chodzi o to, by stać się wege, choć oczywiście można.

Chodzi tylko o to, by być świadomym, jaką historię ma to, co leży przed nami na stole.

Jedząc wspólny posiłek z naszymi hostami, chyba po raz pierwszy takiej świadomości nabierałam.

 

Ciąg dalszy historii kryje się tu.

 

 

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

29 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
2 lat temu

Jestem wegetarianką (a właściwie nawet bliżej mi do weganizmu) m in ze względu na brak zgody na masową „produkcję” mięsa. I tak czasem czytam sobie twoje kulinarnie odważne posty (np jedzenie szczurów) i zastanawiam się jak bym sobie w takiej podróży poradziła, jako wegetarianka. Czy moja dieta mogłaby kogoś urazić? Czy mogłabym mieć prioblem żeby w niektórych miejscach na świecie znaleźć pożywną opcję roślinną do jedzenia? Czy może przeciwnie? W końcu np Azja słynie z ograniczonej konsumpcji mięsa. Tak sobie czasem siedzę i dumam nad tym 🙂

Anonimowo
2 lat temu
Reply to  Anonimowo

My jesteśmy w podróży po Azji i myślę że gdybyś mieszkała z miejscowymi i z nimi jadła to faktycznie mogłoby być różnie. Ale żyjemy w takich czasach że np koleżanka googlowała przepraszam nie jem mięsa i nikt się nie obrażał z lokalsów. Zwlaszcza że w diecie ryż i warzywa, często tofu. W miejscach turystycznych nie ma najmniejszego problemu ze znalezieniem jedzenia wegetariańskiego/ wegańskiego.

Anonimowo
2 lat temu
Reply to  Anonimowo

Asia Piwowarczyk-Bem o, dzięki za informacje z pierwszej ręki. Tak sobie myślę, że zaakceptowanie mojej odmienności (w kwestii diety) może być nawet prostsze na innym kontynencie (w końcu tam i bez tego wegetarianizmu będę dziwolągiem ;)) niż w Polsce, przy rodzinnym stole ;p

Somos dos - migawki z podróży Małej i Dużej
Reply to  Anonimowo

Barbara Szcześniak Tropiki są tak bogate w warzywa i owoce, że nie ma problemu z życiem wege. My w zasadzie tak żyjemy, bo tutejszemu miesu zwyczajnie nie ufam. Nie ma kontroli weterynaryjnej, miewa pasożyty (info od farmaceutki w Bangkoku, gdy debatowalam którym preparatem nas odrobaczać), nie wiem jak długo już czeka na klienta. Nie jesteśmy wege, ale żyjemy trochę jak wege. A szczur? Ciekawość świata i trochę też wyraz szacunku dla tych ludzi.

Somos dos - migawki z podróży Małej i Dużej

To ważne święto w Islamie..

Anonimowo
2 lat temu

Chciałam tylko dodać, że gdyby ktoś przyjrzał się temu jak wygląda śmierć zwierzęcia w Polskiej ubojni miałby pewnie podobne odczucia. Za każdym razem jedząc mięso bierzemy udział w naszym lokalnym uboju. Niestety 🙁

Anonimowo
2 lat temu
Reply to  Anonimowo

Widzę że i Ty Asiu miałaś te refleksję

Anonimowo
2 lat temu

Ja również bym nie mogła na to patrzeć

Anonimowo
2 lat temu

Smutne…

Paulina
Paulina
3 lat temu

O rany, jak to czytałam – tak jak napisałaś wcześniej u mnie i na fejsbuku – niesamowicie podobne odczucia. Choć przyznaję, że wielbłąd, którego ja widziałam, to trwało dosłownie moment i z niego uszło życie od razu, aż byłam w szoku, że tak prędko. Nie wiem czy dałabym radę oglądać śmierć zwierzęcia, gdy to by się miotało, wyło itd. Czytałam też w książce „Dzika droga” moment, gdy ukochana klacz powinna zostać uśpiona, ale rodziny nie było stać na to, więc postanowili ją zastrzelić. I tam nastąpiła dygresja autorki – że to nigdy nie jest „jedna kulka”, że to nie da się tak, że śmierć zawsze trwa i zawsze jest straszna. Zawsze.

Dobry wpis bardzo!

Kuba
Kuba
3 lat temu

Prawda jest taka, że człowiek jest wszystkożerny więc jego organizm może sobie poradzić bez mięsa. Popieram postulat o nie zabijaniu ludzi (zwierząt wysoko rozwiniętych) jako ważniejszy od problemu zabijania zwierząt hodowlanych.

Piotr
Piotr
2 lat temu
Reply to  Kuba

Choć jestem mięsożerny informuje panią ze badania lekarzy dowiodły coś przeciwnego – mięso nie jest niezbędnym składnikiem zdrowej diety . Jemy je z przyzwyczajenia , dla przyjemności ale na pewno nie z konieczności . Pani opinia jest wyłącznie forma usprawiedliwienia zabójstwa zwierząt dla korzyści człowieka – każdy z nas – świadomych mięsożerców musi sobie we własnym sumieniu poradzić z tym dylematem ale proszę nie trywializujący go dla własnej wygody etycznej .

Somos dos - migawki z podróży Małej i Dużej

Na szczescie sa jeszcze slowa, ktore mozna napisac, choc I one bywaja zawodne..

Somos dos - migawki z podróży Małej i Dużej

To w tym miejscu zasadniczo sie Janku roznimy.

Somos dos - migawki z podróży Małej i Dużej

Janku, Kiedy bylismy? Ile tysiecy lat temu?..

Cicitmanpulau Chef
3 lat temu

N moral off the story..We are sharing food,money also with poor people..N aidiladha is celebration for father of Islam profat Ibrahim Joanna Nowak

Somos dos - migawki z podróży Małej i Dużej

I know it, my friend..

Jacek Andruchowicz
3 lat temu

Smutne to…

Somos dos - migawki z podróży Małej i Dużej

Smuntne jest dla mnie niepotrzebne przerazenie I smierc w mekach tego zwierzecia. Dobrze ze nie trwala dlugo. Natomiast akceptuje to, ze zeby zjesc mieso trzeba zabic, byle szybko i bez meczenia zwierzaka.

Jacek Andruchowicz
3 lat temu

Dokładnie

Janek Lenard
3 lat temu

Zabić?to nie epoka kamienia łupanego i żaden człowiek nie ma prawa mordować zwierząt,aby jeść!!!Natura jest tak bogata,że człowiek może żyć bez mięsa.!Nie mamy prawa mordować

Somos dos - migawki z podróży Małej i Dużej

Jestesmy, bylismy I bedziemy miesozercami, nie widZe w tym nic zlego. Mi na prawde wystarczy, jak przestaniemy mordowac ludzi.

Jacek Andruchowicz
3 lat temu

Janek Lenard – misja niewykonalna… Lecz w tych czasach są humanitarne metody. Pozdrawiam

Janek Lenard
3 lat temu

Asia chyba historia ci się kłania;) byliśmy wcześniej,ale obecnie nie musimy i organizm nasz spokojne wszelkie potrzebne witaminy&minerały znajdzie w warzywach owocach i zbozach. Więc?;)

Janek Lenard
3 lat temu

A ludzie są najgorszym zwierzętami więc mi nie szkoda ich

Marta Soltysiak
3 lat temu

problem w tym, ze wiekszosc zwierzat na fermach hodowlanych cierpi o wiele dluzej- tzn cale swoje zycie. Niestety- wiekszosc kurczakow, coraz popularniejszych azji, a szczegolnie w malezji, indonezji i filipinach jako chicken wings itp, pochodzi wlasnie z takich wielkich fabryk. Nie oszukujmy sie tez co do innych zwierzat… akurat bydlo to zwierzeta ktore najmniej cierpia z rak czlowieka!Szacunek to zwierzecia, nawet takiego hodowanego na wlasnym podworku/ gospodarstwie to niestety rzadkosc i raczej romanyczna wizja nie majaca duzo wspolnego z tym jak sie traktuje zwierzeta hodowlne- sprobuj sie troche przyjrzec tematowi na zywo- szczegolnie teraz bedac w azji! Jesli chcesz sie czehos dowiedziec na temat etyki praw zwierzat, sluze zrodlami pisanymi oraz ksiazkami! Dla mnie ten temat jest zawsze najsmutniesza czescia podrozowania…. okazalo sie bowiem ze my ludzie jestesmy naokrutniejszym gatunkiem zamieszkujacym ta planete- dodatkowo przymykamy na to oko i kolorowo ubieramy to- czesto niepotrzebne okrucienstwo, aby latwiej sie trawilo… I jeszce jedno- Homo Sapiens jest wszystkozerca, ktory ewoluowal od roslinozercow, zachowujac wiecej cech tych drugich wlasnie.

Somos dos - migawki z podróży Małej i Dużej

Marta Soltysiak Tak czy inaczej stalismy sie miesozercami I zmiane tego postrzegam za utopie wieksza niz poprawe warunkow zycia zwierzat hodowlanych..

Cicitmanpulau Chef
3 lat temu

Every year when aidiladha .. Muslim people make korban… Like you see..N the cow meat we cut n we give to all poor people..

Barbara Nawojczyk
3 lat temu

niestety fejs nie wymyślił takiej ikonki w którą mogłabym kliknąć 🙁

x

Check Also

muesli breakfast

Muesli

Kuala Lumpur. Poranek. – Mamo?..  Co dziś zjemy?..  – pyta zaspanym głosem Gaj, wtaczając się ...