Home / AZJA / Kambodża / Zegarmistrz

Zegarmistrz

 W Kambodży rzeczy się nie wyrzuca. W żadnym biednym kraju zresztą się nie wyrzuca, reperując je po stokroć i wskrzeszając do drugiego, trzeciego i dziesiątego życia.

Pana zegarmistrza nie musiałyśmy specjalnie szukać. Było ich kilku, rozstawionych na rogach targowiska. Wędrowałyśmy od jednego do drugiego, pytając się o ceny.

– 3 dolary!
– 4 dolary!
– 5 dolarów!
– 2 dolary!

Podeszłyśmy jeszcze do jednego, najstarszego. Przez chwilę nie zwracał na nas uwagi, reanimując jakis wysadzany kamieniami, ręczny zegarek. W końcu podniósł na nas wzrok. Miał białe włosy, a w krajach azjatyckich to prawdziwa rzadkość. Siwizna jest oznaką starości, a tu nikt nie chce być stary. Tu wszyscy, włączając mężczyzn na potęgę się farbują. I to koniecznie na czarno, bo póki mężczyzna ma ciemne włosy, to do czegoś się nadaje.

– Battery.. – powiedziałam najprościej jak się da – How much?..

Popatrzył na mnie uważnie. Miał coś takiego w oczach, że nie mogłam nie uśmiechnąć się. Odwzajemnił uśmiech i wciągnął rękę po zegarek, ten sam, Piotr, który podarowałeś nam jeszcze w Meksyku, a któremu nie dawałeś sam długiego życia. Służy nam wciąż dzielnie, stracił już wszystkie kolory i przez ten czas stał się zegarkiem – przyjacielem, który ginął juz tyle razy, ale za każdym udawało się go jakoś odnaleść, odzyskać, odszukać.

 

"Zegarmistrz światła purpurowy.." - nuciło mi się potem przez cały dzień..

„Zegarmistrz światła purpurowy..” – nuciło mi się potem przez cały dzień..

 

Wziął go więc zegarmistrz w swoje mocne dłonie i delikatnie otworzył pordzewiałą klapke, a potem bach – wstawił nowe serducho i poprzesuwawszy wskazówki, nadrobił przegapiony czas. Zegarek zatikał, Gaja podskoczyła z radości, a ja sie zaśmiałam. Nasz mały przyjaciel ożył, a zegarmistrz świata znów pochylił sie nad starym, wysadzanym kamieniami, ręcznym zegarkiem.

Bo w Kambodży, tak jak w każdym biednym kraju, przedmiotów się nie wyrzuca, ale wskrzesza do drugiego, trzeciego i dziesiątego życia.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Cart
Cart
5 lat temu

Tak powinno być w każdym kraju. Obecnie jest tak że Ci co najwięcej wyrzucają, najgłośniej krzyczą o ekologi i potrzebie ratowania świata.

Marta
Marta
5 lat temu

Super !!! Podziwiam Panią!! ?Pozdrawiam Gorąco!!

x

Check Also

Pogryzienie przez psa – co robić?

Pierwsza część tryptyku o pogryzieniu przez psa, szczepieniach i o tym, jak Khmerzy zapobiegają wściekliźnie. ...